Dil Çalışmalarım

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Sunuştaylar
    Yönetilen Tezler
    Dersler
    Görevler
    Diğer Yayınlar
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerDil Yazılarım

GENÇLERİN KULLANDIĞI KANKA, PANPA ve KARDO SÖZLERİ ÜZERİNE - 24.05.2014
Dr. Hasan Şahin KIZILCIK

Günümüzde gençlerin sıkça birbirlerine seslenmek için "kanka", "panpa", "kardo" gibi sözler söylediklerini görüyoruz. Bunlar nereden çıktı ve etkisi nedir? Şöyle bir bakalım...

Öncelikle şu "kardo" sözüne değinelim. İngilizcedeki "brother" sözünün kısaltması olan "bro" sözüne özenerek "kardeş" sözünü "kardo" yapan bir anlayışın ürünü. Birçok konuda olduğu gibi yine batıya özenme var. Onun yerine "kardeş" veya "kardeşim" demek daha güzel değil mi? Hatta yöresel ağızlarda "gardaş", "gardaşım" gibi kullanımları bile her ne kadar kaba gibi algılansa da "kardo"dan daha kaba gelmiyor bana.

Bizim yüzyıllardır kullandığımız, törenlerini yaptığımız "kan kardeşliği" diye bir kavram vardır. İşte bu güzelim "kan kardeş" sözü, kısaltılarak önce "kanka" yapıldı. Diyelim ki kısaltmadan zarar gelmez. Olabilir. Ancak bu da yetmedi, önce "kanki" oldu, sonra "k" yerine "q" ile yazılıp "qanqa" yapıldı. O da "q"nun ters çevrilmesiyle "panpa"ya dönüştü. Sonrasında "panpiş", "panpito" gibi iyice suyunu çıkardılar. Güzelim kan kardeşliği ayağa düştü kısacası.

Ek olarak; geçmişten bugüne dek gelen "anda" sözümüz vardır. "Birlikte ant içilen kişi" anlamına gelir. Kan kardeşin başka bir adıdır. Gençlerin istediği kadar kısadır ve kolay söylenir. Bozulmamıştır. Kullanılabilir.

Aman diyelim... Böyle sözlerden uzak duralım. Kardeşimiz gibi sevdiğimiz arkadaşlarımıza böyle bozulmuş sözleri yakıştırmayalım.

Diğer Yazılar

 
Özlü Söz:
Haksızca edinilmiş servet, üzerine sıcak su dökülmüş kara benzer. - (Çin Atasözü)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Okul genç dimağlara, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, şeref-i istiklâli öğretir.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü