Dil Çalışmalarım

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Sunuştaylar
    Yönetilen Tezler
    Dersler
    Görevler
    Diğer Yayınlar
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilimciler
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerDil Yazılarım

"YANIT" SÖZCÜĞÜNE UYDURMA DİYENLERE YANIT - 20.04.2014
Dr. Hasan Şahin KIZILCIK

YANIT sözcüğüne "uydurma" diyenler, "sonradan uydurulmuş bir sözcük" diyenler var. Arapça "cevap" sözcüğünü yeğliyorlar. Bilgisizlik içinde boğulan bu kişiler, araştırmadan kendilerine söylenen her nene inanan kişilerdir. Çünkü "yanıt" sözcüğü en az BİN YILLIK bir sözcüktür.

1072 yılında Kaşgarlı Mahmut'un yazdığı Türkçenin ilk sözlüğü niteliğindeki Divanı Lugatit Türk'te (DLT) YANIT sözcüğü, "yanut" olarak geçer. Bu sözcüğün karşısına, açıklama olarak; "karşılık, bedel, ıvaz, cevap." yazılmıştır. Bu sözcüğün DLT yazılmadan önce var olması gerekir ki, Kaşgarlı Mahmut, bu sözcüğü sözlüğüne alsın... Demek ki bu sözcüğün geçmişi çok daha eskidir. Öyleyse kökenlemesi nasıldır? Şöyle:

Yanıt sözcüğü, "geri dönmek" anlamındaki yan- kökünden gelir. Aynı kökten; yansıma, yankı, yansıtıcı, yansı, yansıtma, vb. gibi onlarca sözcük türemiştir.

Şimdi yanıt sözcüğüne "uydurma" veya daha kötüsü, "sonradan uydurma" diyen bilgisizler, yıllarca çevresindekilere de bu saçmalıkları aktardılar. Kendileri gibi, üşengeçleri de yanlış yönlendirdiler. Şimdi ise biz, koca bir yığın olmuş olan bu kişilere doğrusunu anlatamıyoruz. Çünkü gerçeği aramıyorlar. İnandıkları yanlışların peşindeler...

Diğer Yazılar

 
Özlü Söz:
Gerçek aşkta ne vefa vardır ne cefa. - (Mevlana Celaleddin Rumi)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikatibilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiçokumak bilmeyenlerden dehakikati gören gerçek alimler çıkabilir.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü